Yatak Strelizatörü

 

 

OZON İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Ozon nedir?

Ozon aktif oksijen O3'tür. Bizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için atmosferimizde doğal olarak yer alır. 
Oksijenin triatomik allotropu ( molekülünde iki yerine üç atom bulunduran oksijen formunda) olan ozon O3 formülüne sahiptir ve  her zaman atmosferimizde eser miktarlarda mevcuttur.

Ozon, diğer oksijen moleküllerinin varlığında oksijen molekülleri (O2) iki oksijen atomuna (01) ayrıldığında açığa çıkar. Bu oksijen atomları (O1) daha sonra ozon (O3) açığa çıkarmak için birleşirler.

Ozon kısa dalga boylu solar ultraviyole radyasyon tarafından doğal olarak üretilir ve gaz halinde üst atmosferimizde (ozonosfer) görünür. Ozon ayrıca oksijen aracılığıyla şimşek çakması gibi elektriksel boşalım geçmesiyle doğal olarak da üretilebilir. Ozon 'hücresel lizis'olarak bilinen bir süreç ile mikroorganizmaları yok eder. Oksidasyon sürecinde, ozon mikroorganizmaların hücre çeperlerini parçalar ve böylece reaktivasyonu imkânsız kılan bakteriyel sitoplazmayı çözeltinin içinde parçalar. Bu süreç yaklaşık 2 saniyede gerçekleşir.

Ozone su arıtıcısı ve sterilize edicidir.
 
•   Renk,tat ve kötü kokuları yok ederek suyu dezenfekte eder.
•   Ozon klordan 150 kat daha güçlüdür.
•   Ozon klordan 3500 kat daha hızlı hareket eder.
•   Ozon hiçbir toksik ya da kanserojen yan ürün bırakmaz.
İçme suyumuzu iyileştirmek için ozon kullandığımızda renk, tat ve kötü kokuyu yok etmede etkilidir. Yapılan pek çok bilimsel araştırma göstermektedir ki birçok tesiste dezenfektan olarak kullanılan klor parçalandığı zaman kanserojenleri oluşturma eğilimine sahiptir. Bu sebeple su için öncelikli dezenfektan olarak klor kullanımını azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırmak için her geçen gün artan bir baskı var. Los Angeles dahil birçok şehir su kaynaklarını dezenfekte etmek için şu an ozon kullanıyor. Ozon klordan 150 kat daha güçlüdür ve 3500 kat daha hızlı hareket eder. Zararlı metallerin bir araya toplanmasına ve yeterince büyümesine izin verip filtrelenmesine olanak sağlayarak bu metalleri yok eder. Ozon kısa ömürlü olması sayesinde çabucak saf oksijene dönüşür ve böylece çok gerekli oksijeni suya ekler. Ozon su arıtma sistemleri hiç kimyasal gerektirmediği için daha sağlıklıdır ve uzun vadeli uygulamalarda çok ekonomiktir. Ozon su arıtıcılarının lavabo üstünden tam ev boyutuna kadar pek çok çeşidi vardır. Ayrıca yüzme havuzlarını ve jakuzileri arıtmak için kullanılabilen ünitelere sahiptir, küvetiniz için küçük taşınabilir olanları da vardır. Klor cilt ve saçın kurumasına sebep olan cilt ve gözler için bir irritandır. Ozon ayrıca havuz ve spaların taze ve temiz kalması için de kullanılabilir. Ozon genellikle oksijenin ultraviyole bir ışık kaynağından ya da elektrik arkından geçmesiyle açığa çıkar. Daha sonra havuz, spa ya da jakuzi suyuna pompalanır. Oksijen deri aracılığıyla emilebildiği için bol oksijenli su sağlığınız için çok yararlı olacaktır.

Ozon medikal bir araçtır;

•   Sterilizasyonda güvenli, etkili ve verimlidir.
•   Koku gideriminde leke ve damlaları yok etmede çok etkilidir.
•   Organik ve inorganik kirleticilerin yanı sıra toksik maddeleri de yok edebilir.

Ozon çevre dostu olarak iyileştirme yapan güvenli bir gazdır.Tek toksisitesi yüksek oksidasyon potansiyelinden kaynaklanmaktadır. Ozon konsantrasyonu 1.55 ppm ya da daha üstüne ulaştığında, çevresinde kalınmasına izin verilmemelidir, çünkü bu noktadan sonra ozon solunum sistemine ve insan vucüduna zarar verir.
Ozonun sterilizasyon işlevi biyokimyasal oksidasyon reaksiyonu ile ilgilidir. Yüksek oksidasyon potansiyelinden dolayı ozon bakteriyel hücre duvarının hücre öğelerini okside eder. Bu, hücre duvarı penetrasyonun bir sonucudur. Ozon hücreye girdiğinde tüm  gerekli öğeleri (enzİmler, proteinler, DNA, RNA) okside eder. Hücre zarı bu süreçte hasar gördüğü zaman hücre de parçalanır. Buna lizis(hhücrelerin parçalanması) denir, aşağıdaki Şekil 1'e bakınız.
Yukarıda bahsedilen mekanizma, genellikle uygulanan (klor gibi) halojenlerinkinden farklılık gösterir. Klor difüzyon yoluyla hücrelere işlemesi ile bilinir. Hücrenin içerisinde klor çeşitli enzim türlerine zarar verir.
 
Şekil 1:6 aşamada ozon vasıtasıyla bakteriyel lizis ( aşağıya bakınız)
 
Ozonun Sterilizasyon aşamaları:
1 – Bakteriyel bir hücrenin bilgisayar animasyonu                   
2 – Bakteriyel hücre duvarında bir ozon molekülünü kapama
3 – Ozon hücre duvarına işler ve korozyona neden olur.
4 – Hücre duvarındaki ozonun etkisini bitirme
5 – Birkaç ozon molekülü ile temasa girdikten sonra bakteri yel hücre
6 – Hücre parçalanması (lizis)
 
Su arıtımında ozon ne zamandan beri kullanılmaktadır?

1800'lü yılların sonundan beri.

Ozonun kullanım alanları nelerdir?

Bazı yaygın kullanım alanları :Havuz ve spa suyu arıtma, içme suyu arıtımı, atık su arıtımı, havayı temizleme, yatak sterilizasyonu, hastane sterilizasyonu.
Suya ozon eklemenin amacı nedir?

Hastalıkları, bakterileri ve virüsleri yok etmek için ozon suya eklenir. Ayrıca klorun parçalara ayrılmasına yardımcı olur.
Mikrop ve bakterileri öldürmek için çoğu şişelenmiş ve belediyeye ait sular dahil dünyanın %95 içme suyu ozon ile işlenir.
Ozon klordan 3000 kat daha hızldır ve hava artı su iyileştirmesi için ticari olarak mevcut en güçlü oksidandır.
Su ve yiyecekleri saf olarak arıtmak için  ozondan daha kolay ve daha iyi başka bir yol yoktur. İçme suyundaki tüm bakterilerin %99'u ozon su iyileştirmesi ile yok edilebilir.Su filtrelerinin sudaki bakterileri gerçekten öldürme yetisi yoktur. Suyu filtrelesiniz bile ölümcül bakterilerden koruyamazsınız.

Hemen hemen çoğu belediyelere ait sistemlerde kullanılan klor virüsleri ve ayrıca E.coli ve salmonella gibi bakterileri öldürür ya da etkisizleştirir. Fakat şarbon sporlarını öldürmez. Bazı tesisler ayrıca sularını kripto gibi protozoaları öldürmede daha etkili olan ozon ile iyileştirmekteler.
Eğer benim şehrim zaten suyu ozonluyorsa ben neden kendi Ozon Arıtıcımı almalıyım?
Şehir suyu evinize ulaşana kadar yeni bakterileri de halihazırda  kendisiyle birlikte getirir. Eskimiş borular ve işleme tesisinden evinize ulaşana kadarki uzun mesafeli yolculuğu içme suyunuzun artırılmış patojenlere sahip olmasına katkı sağlar.  Belediyeye ait  şebeke suları ayrıca  büyük miktarlarda istenmeyen klor içermektedir.
Aqua ozon jeneratörü CYS300C ile kendi evinizde  doğru şekilde arıtılmış suyu tüketmenin huzuruyla yaşayacaksınız .
Hangisi daha iyi; ozon ekleme mi, ters osmoz mu yoksa su damıtımı mı?
 Tüm bu metotlar suda değişik fonksiyonlar sergiler. Hangi metodu seçerseniz seçin fark etmez suyun bakteri ve virüslerden temizlendiğine emin olmak için son aşama olarak suyu ozonlamanız en iyi fikirdir.
FDA yiyeceklerin temizlenmesine yardımcı olmak için su kullanımını onayladı ve Amerika'da tüm şişe suları ozonlanmaktadır.
 Ozonlanmış Şişe Suyu
 FDA  ayrıca tüm şişe suyu yapan şirketlere hastalıkları önlemek için sularını ozonlayıp ozonlamadıklarını sormaktadır.
Güvenilir İçme Suyu Kanunu uyarınca Amerika Çevre Koruma Kurumu, klora dayanıklı Cryptosporidium dahil zaralı patojenleri sudan temizlemek için ozonun etkili olduğunu onayladı. Agricultural Outlook, Haziran/Temmuz 1998.1991
Maliyetinin çok altında suyu kendi kendize arıtmak varken  neden pahalı şişe suyu satın alalım?

Su Filtreleri Neden Yeterli Değiller?
Su filtrelerinin sudaki bakterileri tamamen yok etme yetileri yoktur. Suyu filtreleseniz bile ölümcül bakterilerden korunamazsınız.
Ozon suyu filtreler mi?
Hayır, ozon su filtresinin yerini tutmaz.  Su ozonatörlerini kurmadan önce ozon makinenizden ve suyunuzdan partiküler maddeleri uzak tutmak için en doğru şey su hattına su filtresi yerleştirmektir

Ozon suyu yumuşatır mı?

Hayır ozon suyu yumuşatmaz, pas ya da kalsiyumu yok etmez. Su ozonatörlerine ulaşmadan önce su yumuşatılmalı ve filtrelenmelidir.

 Ozon florürü sudan yok eder mi?
 Hayır, sudan florürü yok etmesi için tasarlanmış özel su filtreleri vardır.  Su ozonatörlerinden önce florür ve partikülleri filtreleyecek özel bir su filtresi kullanılabilir.
Ozon sudan kimyasalları yok eder mi?
Ozon aynı klorun yaptığı gibi bazı kimyasalları suda etkisiz hale getirir. Bununla birlikte eğer suda güçlü kimyasal kontaminantlar varsa onları yok etmek için ozona bel bağlanmamalıdır. Ozonun kimyasalları etkisizleştirmede ne kadar etkili olacağı tamamen sudaki kirlenme seviyesine bağlıdır. Suyunuzda kimyasallar olduğunu düşünüyorsanız, onu test ettirmelisiniz.
Ozon suya herhangi bir şey ekler mi?

Ozon %100 oksijendir. Suya eklediği tüm şey de budur.

Ozon suyu filtrelemiyor ya da yumuşatmıyorsa neden onu kullanmalıyım?
Ozon bakteri ve virüsleri yok edip size ekstra seviyede koruma sağlayacaktır.
Suyunuzun bakterilerden arındığına emin olmanız için su arıtmada son aşama olarak ozon kullanmalısınız.
Ozon sudaki hangi patojenleri öldürür?
Ozon klordan 3000 kat daha hızlı şekilde patojenleri yok eder. Ayrıca daha güvenlidir çünkü klor kan kolestrolü ile reaksiyona girerek arterlerdeki duvarlarda pıhtılaşmaya sebep olarak salgın hastalık oluşturabilir. Suyu ozonlayarak tüm bakterilerin %99.9'unu öldürürebilirsiniz.   Ozonun jerm öldürme özelliğinin yanı sıra su aracılığıyla kabarcık oluşturma eylemi de suda kalan artık klorun açığa çıkmasına yardımcı olmaktadır.
Ozon Şunları öldürür:

E coli Staphylococcus Areus
Fecal Streptococci Salmonella Choleraesuis
Staphylococcus Aureua Bacillus Subtillis 
Aspergillus Niger Bacillus Antracis (Anthrax)

Ozon Şunları yok eder:
 •Mikroorganizmalar 
•Virüsler 
•Bakteriler 
•E. Coli 3, (Klordan 125 kat hızlı hareket eder) 
•THM oluşumunu önler (klor ile ilgili bir problem) 
•İnorganiklerin oksidasyonu 
•Tat ve koku kontrolü 
•Mikroflokülasyon 
•Sentetik ve uçucu organik kimyasalların oksitlenmesi 
•Streptococcus Fecalis 
•Legionalla pneumophila (the bacteria responsible for Legionnaires disease) 
•Virus 
•Basil sporları  
•Klostridyum sporları 
•Amoebae Cysts 
•Free Amoebae 
•Giardia 
•Cryptosporidium 
•Tat ve Koku Kontrolü 
•Algae 
•Demir ve manganez 
•Sülfürler 
•Ağır metaller(arsenik, bakır ve kurşun) 
•Kadmiyum 
•Çinko 
•Nitrat 
•700'den fazla bireysel organik bileşenler  
•Uçucu Organik Kontaminantlar (VOCs) 
•Sentetik Organik Kontaminantlar (SOCs) 
•Pestisitler (phosolone, aldrin).
•Toksik Siyanür

Ozonlanmış suyun tedavi edici yönü var mı ya da medikal yarar sağlar mı?

Ozonlanmış suyu kullanmanın medikal ya da tedavi edici değeri olduğu gibi iddialarda bulunmamıza yasal olarak izin verilmemektedir. Internet dâhil çeşitli kaynaklarda ozonlu su içmeyi öneren bilgiler mevcuttur ve ozonlu su ile banyo yapmak size iyi gelebilir.

 


 

Çerez Kullanımı

Çerezler (cookie), aritsel.com web sitesini ve hizmetlerimizi daha etkin bir şekilde sunmamızı sağlamaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgi için Gizlilik Politikamızı ziyaret edebilirsiniz.

X
kmk® | web tasarım programları ile hazırlanmıştır.